Slovo hypotéka je skloňované ve všech pádech, bavíme-li se o bydlení pro mladé lidi nebo o bydlení obecně. Těžko říct, jestli je někdo schopen našetřit si pár miliónů a koupit si byt jen převodem ze svého účtu na účet prodejce bytu, ale pokud se někdo takový nejde, bude to nejspíš výherce ve sportce. Většina běžných lidí tolik peněz pohromadě nikdy neuvidí, a proto je pro ně řešením, vzít si na koupi vlastního bydlení hypotéku.
Hypotéka, to jsou peníze, které vám bankovní nebo nebankovní společnost dá, a vy jim dáte do zástavy nějakou nemovitost, většinou tu, kterou si za peníze z hypotéky koupíte, a pak už jen splácíte. Výše splátek závisí pochopitelně na částce, kterou si půjčíte, ale také na době, kterou budete peníze bance splácet, což může být až 30 let.
Hypotéku můžete získat u bankovních institucí, ale banky mají docela striktní podmínky, za kterých vám hypotéku schválí nebo neschválí. Budou zkoumat vaši schopnost splácet, ale budou také zjišťovat, zda jste v minulosti již s nějakým splácením neměli problémy, a tudíž máte nějaký ten škraloup v registru neplatičů. Banka má v těchto ohledech velmi striktní pravidla, a pokud už v registru nějaký zápis máte, nečekejte, že vám hypotéku schválí.
Co ale dělat, když v bance nepochodíte právě kvůli zápisu v registru neplatičů? Musíte navštívit jinou, nebankovní společnosti. Na trhu je například hypotéka bez registru Fahd.cz, kteří do registru určitě nakouknou, ale neznamená to, že vám hypotéku neschválí. Jen mají volnější pravidla pro schvalování hypoték než banky. Ale jako každý peněžní ústav, i oni budou chtít záruky, že budete schopni splátky pravidelně splácet, ale nebude je zajímat, za co peníze utratíte. Jedinou podmínkou je dát jim do zástavy nemovitost, svoji nebo někoho z příbuzenstva a mít příjem, z kterého jste schopni splácet.