Původně byla aplikace spuštěna na operační systém iOS. Aktuálně je dostupná i pro tablety Amazon Fire a Android.
Nicméně aplikace při spuštění způsobila značný rozruch. Jedná se o dětskou aplikaci pro zasílání zpráv a videí nesoucí označení coby Messenger Kids. Samostatná aplikace lze spustit a užívat na tabletu i mobilním telefonu.
Je to jistý tah od Facebooku, jak být na krok vpřed s něčím novým a získat tak firmě náskok, před ostatními komunikačními nástroji a aplikacemi, které mohou děti používat oficiálně od určité věkové hranice. Je snahou Facebooku upoutat a přilákat ke svým produktům uživatele dříve, než se objeví konkurenční aplikace. Zkrátka být první a přijít s něčím novým.
Facebook Messenger Kids pro děti od 6 do 12 let
Jedná se o zjednodušenou a uzamčenou verzi messengeru, kterou může aktivovat jen dospělá osoba prostřednictvím vlastního účtu majícího na Facebooku. Aplikace je a slouží dětem mladším třinácti let. Jde o to, že tato věková kategorie nemůže mít vlastní účet na Facebooku. Proto společnost přišla s touto verzí. Smyslem je, aby dětem i rodičům bylo poskytnuto zábavné a zároveň i bezpečné řešení.
Jak tato aplikace funguje a co je v kompetenci dítěte a rodiče?
Jestliže dítě si chce v této aplikaci přidat kamaráda, vždy však musí být schváleno ze strany rodiče. Poté si dítě může posílat s kamarády zprávy, vyměňovat obrázky i vést videochat.
Co se týče mazání zpráv, tak je též vše v kompetenci pouze dospělé osoby, tj. rodiče. Díky aplikaci Facebook Messenger Kids tak mají rodiče maximální kontrolu nad dítětem v jeho aktivitě, tj. s kým dítě komunikuje prostřednictvím zpráv, posílání obrázků apod. Stejně tak jen rodič může přidávat a odstraňovat kontakty. Rovněž aplikace rodiče automaticky upozorní, jestliže si dítě někoho zablokovalo apod.
Děti tak mezi sebou můžou nejen komunikovat prostřednictvím zpráv, ale také jsou jim k dispozici pro posílání oblíbené GIF obrázky, různé emoji, filtry i masky.
Messenger Kids z pohledu rodiče…?
Nicméně řada rodičů i odborníků zastává odlišný názor, že se nejedná o dobrý nápad. Co vidí jako negativní věc je, že již od první třídy základní školy je dítě seznámeno s Facebookem. Přitom se neustále apeluje, aby děti netrávily tolik času sledováním televize a především trávením času na počítači či tabletu.